Péče a čištění chemického WC v karavanu

V tomto článku si povíme, jak se správně starat o WC ve vašem karavanu rok za krokem nebo obytném voze a jaké přípravky jsou pro údržbu a provoz vhodné.

Zabudované toalety mají vždy několik částí. První je samotná mísa s prkénkem, druhá je splachování a třetí je nádrž na fekál.

Čištění mísy chemické toalety

Mísa je buďto plastová nebo keramická. Její údržba nevyžaduje žádné zvláštní zacházení oproti toaletě, kterou máte doma. Je ale důležité na její čištění používat prostředky k tomu určené. Při použití mnohdy agresivních čisticích prostředků, které domácí toaletě nevadí, hrozí u chemického WC poškození těsnění a následné protékání toalety.   

Speciální čisticí prostředky pro snadné a rychlé čištění mísy

Na čištění mísy v karavanu je vhodný Toilet bowl cleaner, který funguje podobně jaku “kachna" v normální toaletě, je ale šetrný ke gumovým částem a neničí je. Pro klasickou údržbu celé toalety je vhodný Aqua rinse spray, který desinfikuje včetně prkénka a dalších plastových částí.  Dobré je pamatovat na štětku. Je vhodné si pořídit štětku, která je velikostí určena pro čištění toalet v karavanu. Pokud koupíte klasickou štětku, čeká vás dříve nebo později nehezká sprcha. Velká štětka se do propadu toalety nevejde a pokud jí tam přesto vecpete, vyndání bude opravdu oříšek. Žádná další údržba není nutná.

Jak čistit splachování toalety?

Splachování toalety je buďto ze samostatné nádrže určené pouze pro toaletu, nebo z nádrže na vodu v karavanu. Pokud máte v karavanu nádrž na splachování zvlášť, je dobré do ní vždy při plnění nalít Aqua rinse koncentrát, který pomáhá toaletu desinfikovat při každém spláchnutí. Pokud si toaleta bere vodu z nádrže na vodu, žádný přípravek se nepřidává. 

TIP: Malá rada, pokud splachování nefunguje, první co je dobré zkontrolovat, je pojistka. Ta se většinou nachází v prostoru kam se zasouvá kazeta na fekál.

Nejúčinnější způsob, jak udržovat nádrž na fekál čistou

Samotná nádrž je plastová nádoba, která se nachází ve spodní části toalety. Některé dražší modely obytných vozů mají nádrž na fekál vestavěnou, ale drtivá většina karavanistů má standardní nádrž, která se dá vytáhnout a vylít. 

Nádrž by se měla po každém vylití fekálu důkladně vymýt vodou, zamezí se tím usazení nečistot, nebo třeba toaletního papíru. Její pravidelná údržba je jednoduchá. Alespoň 2x za rok je dobré promazat gumové těsnění pomocí silikonového oleje. Před každým použitím je potřeba do nádrže vhodit tabletu, nebo nalít koncentrát a zhruba 3 litry vody na rozložení fekálu a toaletního papíru. Je dobré se naučit používat toaletní papír určený pro karavaning, lepé se rozkládá a nevytvoří při vylévání v nádrži špunt.

Trápí vás zápach z WC? Vsaďte na SOG

Pokud vás i tak trápí nepříjemný zápach z toalety, SOG si s ním určitě poradí. Tento pomocník se zapne pokaždé, když otevřete propad toalety a pomocí ventilátoru odsává přes uhlíkový filtr veškerý zápach pryč z karavanu. Moje žena říká, že je to jeden z nejlepších vynálezů v karavaningu vůbec.

 

Žádná další speciální péče o toaletu není potřeba. :-)